Tradycyjne ceremonie pożegnalne różnych narodów nie są kompletne bez kwiatów. Dla obecnych przyniesienie kwiatów na pogrzeb jest sposobem na wyrażenie swojego stosunku do zmarłego. Zasady ceremonii zostały opracowane na przestrzeni wieków z uwzględnieniem religii, dlatego problem tego, jakie kwiaty kupić na pogrzeb prawosławny, należy rozwiązać, konsultując się z osobami znającymi się na rzeczy. Ważne jest, aby wybrać odpowiednią wersję bukietu, wziąć pod uwagę liczbę, rodzaj i kolor roślin.

Ile kwiatów może zawierać kompozycja z kwiatów na pogrzeb prawosławny?

W prawosławiu rozwinęła się tradycja przynoszenia parzystej liczby kwiatów na pogrzeb (od 2 do 12, najlepsza opcja to 8). W przypadku większego bukietu lepsze są kosze lub wieńce. Wśród Słowian uważa się, że parzyste liczby symbolizują spokój i całkowitą pełnię życia. Błąd w liczbie kwiatów może zostać zauważony przez krewnych zmarłego. Uważa się, że 3, 5, 7 i więcej roślin należy podawać na święta, na urodziny żyjącej osobie, częściej ukochanym kobietom, jeśli mężczyznom, to biorąc pod uwagę przyczynę (rocznica, osiągnięcie sukcesu biznesowego).

W krajach Europy Zachodniej oraz w Stanach Zjednoczonych nie zwraca się uwagi na takie funkcje. Nie ma znaczenia, ile kwiatów przyniesiono na pogrzeb, najważniejsze jest to, że są ludzie, którzy kochali i szanowali zmarłego. W Gruzji panuje przekonanie, że kwiaty w liczbie parzystej stwarzają warunki do przeniesienia szczęścia na zmarłą osobę, przyciągając kłopoty do siebie, dlatego zmarłemu daje się 3 lub 5 sztuk i zwyczajowo daje się bukiet o równej kompozycji żyjącemu krewnemu lub przyjacielowi. Jeśli zmarły nie należy do bliskich krewnych, wystarczy kupić 4–6 kwiatów. Członkowie rodziny przynoszą duże bukiety na pogrzeb prawosławny.

Jakie kwiaty przynoszą na pogrzeb prawosławny?

Kwiaciarnie podążają za starożytną nauką o rytuale. Język kwiatów mówi o stosunku do zmarłego, o jego cechach. Na przykład:

Chryzantemy – żółty kolor podkreśla smutek, melancholię, jasne kolory – piękno i atrakcyjność

Lilie i magnolie – wskazują na uczciwość i szlachetność zmarłego

Rozmaryn jest oznaką pamięci

Mieczyki i żonkile – okazuj wdzięczność

Niezapominajki i cynie – symbolizują wieczną pamięć

Niebieskie hiacynty są oznaką pożegnania.

Zwyczajowo na pogrzeb prawosławny przynosi się znajomym białe chryzantemy, ponieważ ich znaczenie to przyjaźń i otwartość.

Liczy się nie tylko rodzaj rośliny, ale także kolor:

Jasnoczerwony, bordowy – mówi o miłości, uczuciu

Fioletowe rośliny są symbolem straty

Żółty – nadzieja na przyszłość, optymizm

Pomarańczowy – współczucie, wsparcie

Liliowy – nieśmiertelność duszy

Niebieski – głęboki smutek i tęsknota

Biały – czystość i doskonałość

Zielony – spokój, wiara w życie wieczne.

Żałobę na pogrzebie prawosławnym podkreślają gałęzie drzew iglastych.

Tags: ,